5

Éljen Marx!

Posted by Zsanna on 12:54 PM in ,
"A feudális jobbágytartó rend általában kiteljesedett, és a feudalizmus alapvető osztályai közt folyó harc kiéleződött."

" A nyílt jogegyenlőség [a feudalizmusban] ... abban jelentkezett, hogy az alapvető termelőezközök tulajdonjogából a földbirtokosi osztály minden más társadalmi réteg, osztály tagját kiszorította."

Gönczi- Horváth-Révész-Stipta-Zlinszky: Egyetemes jogtörténet, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest,

2006!

Igen, én ezt tanulom. I'm loving it.

(Muszáj hozzátennem, h a mútkor előttem vágtak ki egy csajt MÁJT vizsgán, mert az mondta, h a feudalizmusban osztályok voltak...)

5 Comments


Még a termelőeszközök kifejezéssel nem is lenne gond, az osztályok szó viszont valamiért mégis sértőbb, hiszen nem voltak osztályok - legalábbis abban az értelemben,ahogy most használjuk.

Marxot viszont kihagynám a játékból. Nem ő a gond, hanem a diskurzus, amiben tévesen használják. Szerintem baromi fontos lenne, hogy az egyetemen tanuljunk marxizmust. Mondjuk egy féléve erejéig. Csak nyilván eredetiben kéne olvasni, nemcsak a professzorok kommentárjait.
Valódi szellemi kihívás lenne jól tanítani.


Azért szerintem minden valamire való közgaszdásznak (jó tudom, te vmi kapcsolat izé leszel hivatalosan) illik, hogy legyen a könyvespolcán egy példány a Tőkéből. Nekem is ott pihen, ha más nem, hát hiúságból.

Vannak abban jó gondolatok...


nem a gondolatokkal van a baj, azok tényleg jók benne. de mondjuk a világtörténelmet, illetve főleg a jogtörténetet én nem az osztályharcok szemszögéből szeretném szemlélni, ha lehet. Meg hogy mondjuk a polgári kor eljövetelével mindenkinek rossz lett, mert a burzsoá jog uralma kezdődött.
Hmm. Én a jogállamiság mellett teszem le a voksom, azért.

Anonymous says:

Nekem csak annyi a kérdésem ezzek kapcsolatban, hogy Zsuzsi-e? avagy a tankönyvírók feltehetően nem az 1989 utáni gondolat- és lelkiismeretszabad levegőben szippantották magukba azt alapvető tudást, amelyre építve aztán ők maguk is írtak. Nem is beszélve arról, hogy nem is olyan rég, ha jól emlékszel még, kötelező volt marxi alapokról levezetni mindent, ami társadalomtudományos. Így nem meglepő az sem, hogy MÁJT-ba is becsúszott egy-kettő ilyen marxista szellemű fosszília.

Az előző kommentekre reagálva... az most baj vagy nem baj, hogy kevés Marx van? Emlékezhetünk a közelmúlt egyik nagy vitájára, hogy előbb tanítsunk pure economics-ot vagy polgazdot, a hallgatók kritikai szemléletének fejlesztéséért?? Amúgy jó ötlet féléves marxkurzus, mondjuk egy 2-3 kredites választható tárgy szintjéig. Mert aztán nehogy túlburjánozza magát.

A Tőke nekem is ott figyel a polcon, hiúsági és emlékezeti okokból (egyik kedves felmenőm kedvence volt). De komolyan még nem gondoltam arra, hogy el is olvasom. Mert az olyan mindent vagy semmit mű. Különben meg az MKKE-n (Mátyás Király Közgazdaságtudományi Egyetem) a TEK marxozni nagyon jó, vagy tévedek? :-)


:)) Ja igen, tudom, akinek az egyes számú egyetemén egy nagy Marx szobor figyel, az ne szóljon semmit. Szegény jól le is takarták, amikor Lady Di és Károly herceg itt járt.

És igen, a TEK is a mi szakkolink, a barátomat idézve "két szovjet induló között a tescoba járnak vásárolni" az ott lakók.

Most az jönne a három kommentetek után, hogy feladom, és éljen a marxi beütésű EÁJT, de nem, mert akármit is mondtok (amiben alapból igazat adok), hogy Marx fontos, és van, amit lehet-kell rá építeni, a feudalizmust ne ebből vezessük le, és ne mondjuk, hogy a polgári kor kudarcot vallott.

Copyright © 2009 Life or something like that All rights reserved. Theme by Laptop Geek. | Bloggerized by FalconHive.